Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

فیسبوک چطور به وجود آمد ؟

فیسبوک چطور به وجود آمد ؟

فیسبوک چطور به وجود آمد ؟

فیسبوک چطور به وجود آمد ؟ فیسبوک در پائولوآلتو شرقی واقع شده است که حدودا ۴۰ دقیقه با سانفرانسیسکو فاصله دارد .

غذای رستوران های فیسبوک هم مانند دیگر کمپانی ها ، برای کارمندانش رایگان است .

این شرکت ، اینستاگرام را نیز سال ها پیش خرید و اکنون اینستاگرام عضوی از فیسبوک به حساب می آید .

فیسبوک توسط مارک زاکلبرگ تاسیس شد . او فزرند محبوب خانوداه ای با دو دختر است .

مارک در دانشگاه هاروارد درس خواند. سال ۲۰۰۳ دو برادر دوقلو در هاروارد روی پروژه شبکه اجتماعی کار می کردند و به دنبال برنامه نویس می گشتند .

قرار بود این شبکه اجتماعی تنها ابتدا برای دانشجویان هاروارد قابل استفاده باشد و بعد از آن به دانشگاه های دیگر گسترش داده شود .  

قانون آن بود که هر دانشجو باید با ایمیل مخصوص به دانشگاهش در شبکه اجتماعی ثبت نام می کرد .

مارک در همان سال اول دانشگاه به دانشجویی معروف بدل شده بود چون توانسته بود اپی به نام facemash بسازد که به خاطر آن به کمیته انضباطی دانشگاه معرفی شده بود .

این اپلیکیشن بدون اجازه توانسته بود عکس های دانشجویان را از دیتابیس دانشگاه استخراج کند و در واقع آن ها را دزدیده بود و در اپلیکیشن انتشار داده بود .

این اپ در مدت دو هفته ۴۵۰ کاربر جذب کرده بود و ۲۲ هزار رای برای عکس ها از طریق آن ثبت شده بود .

خوب این دو برادر سال آخری با توجه به محبوبیت مارک در سال اول ورودش به هاروارد به او مراجعه کردند و قرار بر آن شد که با یکدیگر اپلیکیشن شبکه اجتماعی را بسازند .

اما همزمان مارک بر روی ایده خود یعنی فیسبوک نیز کار می کرد و چون هر دو ایده بسیار به یکدیگر نزدیک بودند مارک تصمیم گرفت بر روی ایده خودش کار کند و اپلیکیشنی که برنامه نویسی آن را قبول کرده بود را تحویل ندهد.

 

فیسبوک چطور به وجود آمد ؟

 

او ایده فیسبوک را به اتمام رساند و آن را منتشر کرد . لذا دوبرادر مجبور شدند در مدت کوتاهی از مارک شکایت کنند .

آنها نیز برنامه نویس دیگری پیدا می کنند و با فاصله زمانی سه ماه اپلیکیشن خودشان را به طور همزمان در ۱۵ مدرسه انتشار می دهند اما فیسبوک همچنان به شدت در حال رشد کردن بود.

مارک ایده فیسبوک را با هم اتاقی دانشگاه خودش ادواردو برزیلی به ثمر رسانده بود . در تابستان سال تحصیلی ۲۰۰۴ ادواردو به کاراموزی می رود و مارک به پائولوآلتو باز می گردد تا تمام تابستان بر روی ایده خودش کار کند .

چون ادوارد از خانواده متمولی برخوردار بود بر روی ایده اپ مارک ۱۵ هزار دلار معادل سی درصد سهام فیسبوک سرمایه گذاری می کند .

در همان سال فیسبوک به صورت رسمی به ثبت می رسد . در سیلیکون ولی مارک با شخصی به نام شان پارکر آشنا می شود . که باعث آشنایی او با پیتر تیل و رید هافمن می شود که بنیانگذار paypal و linkedin بود .

رید هافمن قبول می کند ۵۰۰ هزار دلار بر روی ایده فیسبوک سرمایه گذاری کند . مارک نیز ادواردو را بدون در نظر گرفتن سهم سرمایه او از فیسبوک کنار می گذارد .

در دادگاه شکایت دو برادر باعث می شود آن ها بتوانند از مارک مبلغ هنگفتی را به عنوان غرامت دریافت کنند .

بعد از آن او تصمیم می گیرد تمام تمرکز خود را روی فیسبوک بگذارد لذا آپارتمانی را اجاره می کند و از بهترین برنامه نویس ها برای گسترش ایده فیسبوک کمک می گیرد .

یکی از تصمیماتی که باعث می شود فیسبوک رشد کند اضافه شدن وضعیت تاهل افراد به پروفایل کاربری کاربران بود .

اما ایده ای که به شدت باعث نارضایتی کاربران می شود آن بود که به همه نشان داده می شود که برای کریسمس چه وسیله ای را خریده اند .

مارک سال ۲۰۰۴ با سرمایه پیتر تیل کمپانی را ثبت کرد و دانشگاه را رها کرد و تا سال ۲۰۰۷ فیسبوک را به ۵۰ میلیون کاربر رساند .

یاهو که به ارزش آن پی برده بود اولین کمپانی بود که می خواست فیسبوک را به قیمت یک بیلیون دلار از مارک بخرد .

سرمایه داری روسی دومین شخص بود که حاضر شد با قیمتی بیش از قیمت پیشنهادی یاهو فیسبوک را بخرد. اما مارک حاضر به فروش آن نشد .

در همین موقع مایکروسافت با مسئولیت بیل گیتس تصمیم می گیرد درشرکت رقیب ، رقیب خودش ( یعنی گوگل ) در فیسبوک سرمایه گذاری کند .

او حاضر می شود ۲۴۰ میلیون دلار به مارک در مقابل یک درصد سهام فیسبوک سرمایه بدهد و در واقع با این کار ارزش فیسبوک را به ۱۵ بیلیون دلار ارتقا می دهد .

تا سال ۲۰۱۲ نیز facebook، اینستاگرام را نیز می خرد و به کمپانی خود اضافه می کند .

اینستاگرام به قیمت یک بیلون دلار به فیسبوک فروخته شد . و فسیبوک توانست به بازار سهام وارد شود .  در سال ۲۰۱۴ نیز واتساب را خرید .

در سال ۲۰۱۶ یک بیلون کاربر و در سال ۲۰۱۷ دو بیلون کاربر و در سال ۲۰۱۹ بیش از دو بیلون کاربر جذب کرد .

همچنان ۸۵ درصد درآمد فیسبوک از تبلیغات است .

  • فیسبوک دقیقا می داند شما چه علایقی دارید ؟
  • چه شخصیتی دارید ؟
  • کجا زندگی می کنید ؟
  • به چه کاری می پردازید و به دنبال چه چیزهایی هستید ؟
  • چه غذایی می خورید ؟

لذا بسیار خوب می تواند از طریق داده هایش تبلیغات بفروشد و درآمد خوب کسب کند . همچنین به همین خاطر در اتفاقات سیاسی بسیار تاثیر گذاربوده است .

در دوره ای ادوارد و هم اتاقی سابق مارک به سراغ یک نویسنده می رود و اعلام می کند که می خواهد واقعیت شکل گیری فیسبوک را فاش کند .

مطالبی که ادواردو بیان می کند باعث می شود مارک مجبور شود وکلای شرکت را برای جلب نظر او به سراغ وی بفرستند .

 نویسنده مذکور نیز کتابی را عنوان سوشیال مدیا می نویسد که فیلمی نیز از روی آن ساخته می شود .

مارک همچنان به افراد جوان مانند خودش اهمیت می دهد و ترجیح او بر استخدام افرادی مانند خودش است که بدون مدرک خاص ولی با هدف هستند .

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا