Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

10 نکته برای استخدام

10 نکته برای استخدام

۱۰ نکته برای استخدام 

اگر قرار باشد با تیم یا شرکتی همکار شویم و کاری را انجام دهیم باید نکات مهمی را در گوشه ذهنمان نگه داریم و مورد بررسی قرار دهیم .

اما قبل از آنکه به این موارد بپردازیم مهمترین سوالی که وجود دارد این است که :

 

۱)فریلنسری کار کنیم یا کارمند شویم ؟

 

هر کدام از این موارد مزایا و معایبی دارند . اگر بخواهید به عنوان یک فریلنسر کار کنید باید بدانید که همیشه ممکن است پروژه ای برای شما تعریف نشود و درامد ثابتی ندارید .

همه هزینه ها با خودتان است و به طور کلی باید با چالش های کارآفرینی و مشکلات بر سر راه آن آشنا شوید و بدانید راه سختی را در پیش دارید .

در واقع شما هم کارفرمای خودتان هستید هم کارمند خودتان ، پس همه مسئولیت ها با خودتان است . ممکن است شما یک تیم نداشته باشید پس فشار کاری تان بیشتر می شود .

اما زمانی که به عنوان یک فریلنسر کار می کنید انعطاف پذیری زمانی بسیار بالایی دارید . همچنین لازم نیست در مکان خاصی باشید یا پوشش های رسمی محل کار را استفاده کنید .

همه درآمد مخصوص به شماست و می توانید بیش از حقوق ثابت یک کارمند را در ماه داشته باشید . همچنین مسئولیت های دست و پا گیر یک کارمند موظف را ندارید . همچنین می توانید خلاقیت به خرج دهید .

اما برای انتخاب یکی از این مسیر ها مهمترین نکته ها این موارد نیستند !! بلکه شما باید به این مورد توجه کنید که تا زمانی که به صورت فریلنسری کار می کنید می توانید به خوبی برای آموزش دیدن زمان بگذارید .

پس اگر قرار است بعدا نیز در شرکت یا تیمی استخدام شوید به عنوان یک کارآموز یا کارمند جز به شما نگاه نمی شود .

در واقع توصیه من این است که تا زمانی که مهارت کافی کسب نکرده اید کارآموز یک شرکت نشوید !! چون اصلا وقتی برای یادگیری و آموزش دیدن خود نمی توانید اختصاص دهید .

همیشه باید کار های بدون نتیجه و بی سر و ته را انجام دهید که الزاما چیزی را به شما نمی آموزند .

مگر آنکه قرار باشد در شرکت یا گروهی کار کنید که وضع کارآموزان آن به این شکل نباشد.

آنچه باید واقعا به آن توجه کنید این است : جایی کار کنید که هر روز چیز جدیدی به شما بیاموزد و چالش جدیدی برای شما ایجاد کند و در آن فضا احساس آرامش و خوشحالی داشته باشید .

 

۲) تیم یا شرکت ؟

 

بسیار خوب در این مقاله قرار است به نکاتی بپردازیم که در زمان استخدام باید به آن ها توجه کنید . پس به سراغ اصل مطلب برویم .

ابتدا ببینید قرار است با یک تیم کار کنید یا یک شرکت معتبر ؟ به هیچ عنوان وارد تیم یا شرکتی که وضعیت مشخصی ندارند و سوابق آن ها شناخته شده نیست نشوید .

ابتدا درباره این شرکت تحقیق کنید تا بدانید آیا از نظر قانونی کار آن ها مورد تایید است یا نه ؟ چه اهدافی دارند و به دنبال چه هستند ؟

 

۳ ) چه کسی دقیقا چه وظیفه ای بر عهده دارد ؟

 

آیا شما قرار است جزئی از یک تیم باشید که هر کدام وظیفه مشخصی دارند و قرار است کارهای شما در نهایت به هم متصل شود یا نه شما قرار است مستقل کار کنید ؟

لذا بسیار هم است که بدانید هر کسی دقیقا چه وظیفه ای دارد ؟ شما باید با چه کسانی در ارتباط باشید ؟ چه داده هایی را تحویل بگیرید و چه کاری را تحویل دهید ؟

در یک کلام کار شما دقیقا چیست ؟

 

۴) فعلا بدون حقوق و قرارداد کار کن تا کیفیت کارت را بسنجیم !!

 

به هیچ عنوان وارد تیم یا گروهی نشوید که خودشان نمی دانند کجای بازار کار هستند . بدون قرارداد وارد هیچ پروژه ای نشوید .

حتی اگر قرار است یک یا دو ماه بدون حقوق ، بیمه و … کار کنید این موضوع باید در موافقت نامه یا قراردادی ما بین شما و کارفرما ذکر شده و منعقد شود .

کلمه فعلا ، کلمه ای بی انتها است . انتظارات از شما مشخص نیست و هیچ آینده ای نیز برای آن متصور نیست .

حتما برای بحث همکاری و استخدام قرارداد ببندید تا وضعیت و وظایف شما کاملا مشخص شود .

 

۵) ما به دنبال کارآموز هستیم !!

 

کلمه کارآموز در واقع در جامعه حال حاضر به این صورت تعبیر می شود که وظیفه مشخصی ندارد ، لذا هر کار مرتبط یا غیر مرتبطی را باید انجام دهد .

انتظارات از او به اندازه یک فرد حرفه ای در ان حوزه است  و در انتها نیز هیچ دستمزد و مزایایی ندارد . البته ممکن است شما با این موضوع مخالف باشید و یا در شرایط کاملا بهینه ای کار کنید که جای بسی امیدواری است .

اگر قرار است به این صورت کار کنید بهتر است وقت خود را تلف نکنید و به دیگران اجازه سو استفاده از زمان شما را ندهید . آنچه سرمایه واقعی یک انسان است زمان و مهارت اوست .

اگر شرکت معتبری به دنبال استخدام فردی باشد، باید شخصی را استخدام کند که در کارش حرفه ای باشد و یا آنکه حتی اگر به دنبال کارآموزی است تا با انتظارات خودش او را تعلیم دهد ، باید کاملا این انتظارات و دریافتی ها مشخص باشد .

لذا اگر کسی به شما گفت که فقط به دنبال کاراموز است و قصد استخدام شخصی را تا اطلاع ثانوی ندارند به شدت از او دوری کنید !

10 نکته برای استخدام
 

۶ ) به شما نخواهیم گفت بر روی چه پروژه ای کار می کنیم !!

 

اگر قرار است در شرکت یا تیمی به عنوان عضو قرار بگیرید هر دو طرف باید بتوانید به یکدیگر اعتماد کنید . لذا ممکن است با این موضع مواجه شوید که به شما نخواهیم گفت بر سر چه ایده یا پروژه ای کار خواهیم کرد ! شما تنها یک سری کد را برای ما خواهید نوشت و به ما تحویل خواهید داد .

آیا معلوم است آنچه شما انجام می دهید در کاری قانونی استفاده می شود یا غیر قانونی ؟ مسئولیت این کار با چه کسی خواهد بود ؟

البته باید کارفرما را نیز درک کنیم و یک جانبه به قاضی نرویم . متاسفانه کسانی که با دزدی ایده کارفرما ، ذهن این افراد را بد گمان کرده اند نیز کم نیستند .

اما در کل شما قرار است در یک فضا استخدام شوید ،  لذا قرار است برای مدت حداقل یک سال با این تیم همکاری داشته باشید. پس باید بتوانید به یکدیگر اعتماد کنید .

به خاطر داشته باشید اگر رزومه و نمونه کار های مورد قبول و معقول داشته باشید هر شخصی می تواند بهتر به شما و توانایی تان اعتماد کند .

 

۷ ) ما یک استارت آپ بزرگ خواهیم شد اما فعلا نمی توانیم حقوقی پرداخت کنیم !!

 

همان طور که بالا تر نیز ذکر کردم بزرگترین دارایی هر کسی مهارت و زمان اوست . اگر نتیجه یک کار مشخص نباشد و روند آن معلوم نباشد ارزش زمان گذاشتن ندارد .

اگر با این جمله مواجه شدید که ما به یک استارت آپ بزرگ تبدیل خواهیم شد اما در حال حاضر به کسی نیاز داریم که بتواند کد نویسی کار ما را انجام دهد و بدون دستمزد کار کند باید حساس و مشکوک شوید .

متاسفانه کسانی نیز وجود دارد که از این روش برای سو  استفاده از دیگران استفاده می کنند .

اگر قرار است خوشبین باشید و با این گروه نیز همکاری کنید مهمترین نکته آن است که توجیه دقیق این استارت آپ ، بازار هدف و نحوه درآمدزایی آن ها از این ایده را بدانید و بشناسید . پس شما باید از همه موارد مطلع باشید .

 

۸ ) ابتدا پروژه را تحویل می گیریم و بعد اگر راضی کننده بود پول پرداخت می کنیم !!

 

از این افراد به شدت دوری کنید . به هیچ کس اجازه ندهید با شما اینطور صحبت کند . شما قرار است مدتی را روی این پروژه کار کنید و زمان بگذارید . در واقع شما زمان و تخصص تان را می فروشید .

اگر قرار است برای کس دیگری کار کنید ،  آنقدر نمونه کار های حرفه ای برای خود بسازید که بتوانید تعیین کننده شرایط باشید .

نحوه پرداخت ، زمان و شرایط را شما تعیین کنید . چون قرار نیست که تا زمانی که به مهارت کافی نرسیده اید با آبرو ، پروژه و زمان کارفرما بازی کنید .

نمونه کارهای شما الزاما لازم نیست پروژه های واقعی کارفرماهای سابق تان باشد ، بلکه می تواند ایده های خودتان باشد که برای نمایش مهارت تان ساخته اید .

 

۹)چه مدارکی برای استخدام از شما می خواهند ؟

 

شاید مهمترین نکته از بین این ۱۰ نکته برای استخدام مورد شماره ۹ باشد .

توجه داشته باشید در یک قرارداد درست و کامل باید دقیقا مدت زمان همکاری ، ساعات و روزها ، حقوق و مزایا ، وظایف و مدارک مورد درخواست ذکر شود .

اگر قرار است برای استخدام چک و یا سفته امضا کنید باید به قوانین چک و سفته در کشور خودتان آگاهی داشته باشید . پس این چک یا سفته باید با عنوان صحیح مانند تضمین کار شما مشخص و نوشته شود تا نتیجه حقوقی داشته باشد نه کیفری .

اگر قرار است جایی کار کنید که با شما قراردادی امضا نکنند و شما را به عنوان کار آموز بپذیرند پس هیچ مدرکی نیز نباید درخواست کنند .

یکی از موارد مهم دیگر این است که تحلیل کنید که این شرکت در کدام مرکز رسمی ، آگهی استخدام داده است و شما از چه طریق با آن ها آشنا شده اید ؟

آیا آن ها برای شما و کار خودشان ارزش قائل هستند ؟  یا در نامعتبر ترتین ، نا مرتبط ترین و غیر رسمی ترین فضای ممکنه و با بدترین لحن ممکن درخواست خود را اعلام کرده اند ؟

 

۱۰) آیا رزومه ای برای شما ساخته می شود ؟

 

بررسی کنید آیا رزومه ای در نهایت با همکاری با این گروه یا شرکت برای شما ساخته می شود یا خیر ؟

توجه داشته باشید خودتان را دست کم نگیرید در حین نوشتن اولین پروژه واقعی تان تمام کد ها و آموزش ها در ذهنتان زنده خواهد شد و خواهد ماند .

با الگوریتم چینی درست آشنا شوید و کد های منبع و مادر برای خود بسازید که در صورت لزوم بتوانید به آن ها رجوع کنید. هیچ کس نمی تواند ادعا کند تمام کد های موجود را حفظ است .

برای همین بهتر است قبل از آنکه به مشکل بخورید حداقل یک پروژه به عنوان نمونه کار برای خود بسازید تا با مواجه شدن با چالش های واقعی ، با جایگاه کد ها آشنا شوید  و اشتباهات رایج خودتان را بشناسید .

سعی کنیم این ۱۰ نکته برای استخدام  را در مورد هر موقعیت تازه مورد بررسی قرار دهیم .

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا