Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

AIRBNB از ایده خام تا موفقیت

 

AIRBNB از ایده خام تا موفقیت

airbnb از ایده خام تا موفقیت  : موسس کمپانی Airbnb دو طراح و یک مهندس کامپیوتر بودند که در واقع با یکدیگر هم خانه بودند. برایان طراح صنعتی ، جو فارغ التحصیل گرافیک و نیت مهندس کامپیوتر . 

سال ۲۰۰۷ اوج بحران اتقصادی جهانی بود . در آن شرایط بسیاری از آمریکایی ها به دلیل ناتوانی در پرداخت وام بانکی خود ، خانه های خود را از دست دادند و میزان بیکاری بسیار بالا رفت . در همین زمان شرکت Airbnb به وجود آمد.

در سال ۲۰۰۸ این شرکت تاسیس شد و سال ۲۰۰۹ شروع موفقیت آن ها بود .

خانه برایان و جو ، دو هم خانه ای که از داخل خانه خود ایده این شرکت را ساختند در تمام دفاتر این شرکت مدل سازی شده است . تا به همه یاداوری کند آن ها در چه شرایطی و از کجا این شرکت را شروع کردند.

ارزش شرکت Airbnb در حال حاضر ۳۸ بیلیون دلار است .

در ابتدا جو که طراح جلد کتاب در یک انتشارات بود هم خانه و دوست خود ،  برایان را راضی می کند که کار خود را رها کرده و از نیویورک به سانفرانسیسکو بروند و بیزینس خود را آغاز کنند .

در حالی که آن ها در سانفرانسیسکو به دنبال کار می گشتند صاحب خانه اجاره خانه آن ها را ۲۰ درصد افزایش می دهد .

در همین حین که ذهن آن ها مشغول درآمدزایی و تامین اجاره خانه شان بود ، جو  ( متناسب با حرفه اش ) در صفحه کنفرانس بین المللی طراحی صنعتی با پیامی مبنی بر پر شدن تمامی هتل ها در زمان برگزاری کنفرانس برخورد می کند .

در واقع اولین جرقه در مغز آن ها زده می شود . آن ها تخت بادی تهیه می کنند و همراه با صبحانه ، به اجاره دادن فضای خانه اجاره ای خود ! به کسانی که برای کنفرانس با نبود اتاق در هتل ها مواجه شده بودند اقدام می کنند .

بلافاصله در اولین تجربه سه مسافر از این ایده استقبال می کنند . جو و برایان نیز مانند یک راهنمای تور ، علاوه بر فضای خواب و صبحانه شهر را نیز به مسافران نشان می دهند .

همین اتفاق آن ها را به این فکر وامی دارد که این روند را ادامه بدهند . به همین علت بعد از مدتی به فکر مکانیزه کردن این روند می افتند.

لذا به یک همخانه جدید که برنامه نویس بوده است خوش آمد می گویند تا همراه آن ها این کار را به صورت سیستماتیک تبدیل کنند .

آن ها با کمک همخانه جدیدشان یعنی نفر سوم این بیزینس ، نیت ، یک وبسایت برای اجاره منزل راه اندازی می کنند . وبسایتی برای اجاره خانه به مسافران .

اما در کنفرانس بعدی در شهری دیگر هیچ کس خانه خود را در وبسایت تازه تاسیس آگهی نمی کند !! اما مشکل از کجاست ؟

آن ها به فکر می افتند تا پرداخت را به صورت الکترونیک تبدیل کنند . در واقع تسهیل روند کاری سایت مشکل اساسی بوده است .

مهندس نرم افزار آنها بعد از رفع این مشکل در سایت ،  مجبور به مهاجرت و جدایی از گروه می شود . اما همچنان با دور کاری ، همکاری خود را با گروه حفظ کرد .

در مرحله بعد در کنفرانس دنور ، بهبود کیفیت کار سایت نتیجه بخش می شود و هزاران نفر برای کنفرانس سخنرانی اوباما ( رئیس جمهور ) خانه های خود را در سایت آگهی می کنند .

 در واقع تا آن لحظه سایت تنها برای آگهی خانه ها در زمان های خاص و در شهرهای خاص طراحی و پیاده سازی شده بود . و مشکل آنجا بود که بعد از هر کنفرانس روند کاری سایت متوقف می شد .

لذا به عنوان راه چاره آن ها روند کاری سایت را به همه زمان ها و همه شهر ها گسترش می دهند . اما حالا ایده بزرگتر به سرمایه گذار برای گسترش نیاز  داشت  .

آن ها به دنبال سرمایه گذار می گردند اما هیچ کس حاضر به سرمایه گذاری بر روی ایده آن ها نمی شود . و روند کاری سایت نیز با رکود مواجه می شود  و لیست بدهی ها افزایش می یابد .

AIRBNB از ایده خام تا موفقیت

 

اما موفق شدن یک ایده در گرو تلاش سازنده های آن است . موسسین airbnb از ایده خام تا موفقیت  ، تنها تلاش کردند و بر بهبود کارشان تمرکز کردند . 

پس ان ها تصمیم می گیرند تا یک محصول جدید درست کنند . در اوج کمپین های ریاست جمهوری آن ها به عنوان محصولی جدید ، دو مدل صبحانه با غلات را تدارک می بینند .

طرح روی جلد بسته بندی را با مهارت خود با استفاده از تصاویر کارتونی نامزد ها می سازند و برای روزنامه ها و بلاگرها  ارسال می کنند .  صبحانه با تصویر اوباما به شهرت می رسد و با قیمت خوبی به فروش می رسد .

با پول بسته بندی صبحانه ها همچنان بر وبسایت خود کار می کنند تا آن را بهبود ببخشند .

در همین حین با دوستان دیگری که بر استارت آپ ها در فضاهای مانند فضاهای کار اشتراکی کار می کنند آشنا می شوند .

بالاخره از ایده های پولدار شدن یک شبه و استقبال میلیونی دیگران از ایده هایشان خارج می شوند و با صحبت با کاربرانشان متوجه نقاط ضعف وبسایت شان در طراحی رابط کاربری (ui/ux ) می شوند و سعی در بر طرف کردن آن می کنند .

علاوه بر آن متوجه مشکل اساسی اغلب اشخاص برای آگهی کردن خانه هایشان در وبسایت می شوند : یعنی عکاسی منزل .

لذا با تک تک افراد تماس می گیرند و پیشنهاد عکاسی حرفه ای رایگان از منزل آن شخص را می دهند .

با بهبود روند رزرو خانه در سایت ، اصلاح طراحی سایت و عکس های با کیفیت بالاتر و حرفه ای از خانه ها ، حالا سایت شروع به عضو گیری بهتر و سریع تر می کند و روند رو به رشد سایت شروع می شود .

در واقع در شرایط بحران اقتصادی ان ها توانستند به افرادی که دارایی شان تنها یک خانه بود و شاید بی کار شده بودند کمک کنند تا با داشته هایشان درآمد زایی کنند .

و به افراد دیگر کمک کردند تا بدون پرداخت هزینه های گزاف در aرایط سخت بحران اقتصادی جهانی در بهترین حالت ، فضایی را برای کار ، مسافرت یا حتی همخانه شدن پیدا کنند.

آن ها با تمرکز بر کمک کردن به دیگران و توجه به یک مشکل و درد اجتماعی و تلاش برای ایجاد یک تجربه لذت بخش برای افرادی مانند خودشان به موفقیت رسیدند .

با Airbnb افراد می توانند شرایط واقعی و فضاهای بکر و زیبای دنیا را تجربه کنند . در واقع این سایت رقیب هتل ها شد .

در زمان آتش سوزی کالیفرنیا ، افراد زیادی خانه های خود را به صورت مجانی در سایت آگهی کردند تا به کسانی که خانه های خود را در آش سوزی از دست داده بودند برای مدتی کمک کنند .

و حالا بخش جدیدی به سایت برای فروش خدمات اضافه شده است . بخشی برای کلاس های چند ساعته مانند حصیربافی !

ازاین طریق هر کس با یک مهارت کوچک نیز می تواند از طریق این سایت مهارت خود را نیز با برگزاری کلاس های خصوصی به فروش برساند و درآمدزایی کند .

در واقع هر تجربه در سایت می تواند براساس نظرات اشخاصی که از آن استفاه کرده اند درجه بندی شود و مانند جستجوی گوگل رتبه بندی شود .

با توضیحات کامل صاحب خانه ، مسافران ، نظرات و عکس های دقیق ، افراد می توانند به محل یا شخصی که نمی شناسند اعتماد کنند.

با این ایده یک ویلای خالی یا حتی یک کشتی لنگر انداخته می تواند محل درآمدی برای صاحب آن شود.

ایده ای که مانند آن در ایران ، در زمان سفرهای نوروزی در شهرهای توریست پذیر کشور انجام می شد . 

منبع : پیج اینستاگرام خانم سمیرا رحیمی طراح شرکت مایکروسافت

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا